VŠUDE KOLEM NÁS JENOM ZDRAVÝ SVĚT? Díl 4.

TOHLE NEMŮŽU, MUSÍM JÍST MÁLO … DIETA!

 

Všechny vás moc vítám u dalšího dílu této už snad trochu zaběhlé série. Fuuuu … už 4. díl, jak to panečku letí. No nic, věřím, že se vám i mé předchozí díly líbily, třeba vás svým způsobem zaujaly nebo jste aspoň ocenili mou snahu o přiblížení různých problematik této doby vám čtenářům.

V dnešním díle bych se rád pozastavil nad tématikou, kterou určitě znáte. A to jsou diety! Ano, musím vám říct, že sám se až někdy ztrácím v tom nepřeberném množstvím „ÚČINNÝCH“ a „ZARUČENÝCH“ typů diet, díky kterým už přebytečná kila nebudou problém, a bude se cítit dobře. Jenže je tomu tak?

Tomu bych se tedy rád věnoval v tomto díle. Zkusil bych se hlouběji podívat na to, jestli jsou diety opravdu tím nejlepším řešením. Co a jak tedy dělat. Přidal bych i své vlastní zkušenosti a poznatky, i když popravdě, mám odzkoušených jen pár diet a z vlastní zkušenosti mohu říct, že mnohdy je nejlepší kombinací ta ze všech. Prostě z každého trochu.

Nejsem žádný odborník, takže berte dost věcí s rezervou. Snažím se jen o svůj pohled na věc, o své dosavadní zkušenosti, se kterými se chci s vámi podělit.

Dost ale k úvodu a pojďme tedy na to!

 

Dieta je něco radikálního, nemůžeš jíst, co máš rád!

Dieta. Slovo, které mnohé může děsit. Proč ale? Čím to? Když se řekne, že někdo drží dietu, máme často mylnou představu, že dotyčný málo jí a mnohdy má v jídelníčku jen nějaké kaše nebo rýžové chlebíčky, „polystyrén k jídlu.“

Kdyby tomu ale tak skutečně bylo, drželi byste takovou dietu? Představa, že jím jenom kaše, chlebíčky nebo další podobné věci mě sama o sobě odrazuje. Nejde jen o slabé výživové hodnoty daných věcí, ale především o tu chuť.

A to je ono. Dieta je hlavně o pravidelné stravě, určit si kolik toho můžu sníst a kolik ne. Je rozdíl, když máte během dne fyzickou zátěž a spálíte velké množství kalorií, než když během dne nic neděláte. Tomu taky pak musíte přizpůsobit svůj jídelníček a logicky, ten den, kdy jenom „lenoším“ asi tolik energie nepotřebuju, tak i porce, případně kalorie nějak omezím.

 „Musíš vyřadit všechno sladké, slané, tučné … musíš se omezovat a hlavně málo jíst!“

Taková slova můžete slyšet často, především od lidí, kteří tomu moc nerozumí. Sám ve svém okolí mám lidi, kteří si před slovem DIETA představují něco podobného. Ano, když už se rozhodnu žít zdravě, hecnu se, že opravdu shodím nějaké to kilo, nějaký ten tuk, tak je důležité opravdu vydržet. Nejde o to se úplně omezovat, to je blbost! Ale vědět, co kdy a jak můžu, a co by mi opravdu uškodilo.

 

Jak to vydržet? Co dělat?

Nejkritičtější bývá první týden. Pokud se opravdu chystáte radikálněji změnit svůj život a jídelníček, věřte mi, že první týden bude peklo! Pokud to zvládnete, skvěle! Samozřejmě se doba může lišit, u každého to může být jiné. Někomu třeba bude stačit i méně času. Ale tak nějak to bývá, že asi po téhle době si tělo zvykne na nový režim a přizpůsobí se mu. Zbytek téhle cesty nebude procházkou růžovým sadem, ale jdete správným směrem, což je dobře. Taková ta mlsná časem odezní. Jenže překážky čekají všude, chtějí zlomit vaši vůli! Různé oslavy, akce s kamarády …. ach … jak jen těžko se odmítá, když vidíte třeba spoustu těch dobrot, napečené buchty přímo od babičky, kamarádi si chtějí užít večer a trochu si dát do nosu …

„Když odmítnu, tak se třeba urazí. Co teď?“

Pokud máte opravdu silnou vůli, tak si jednoduše nedáte. Vysvětlíte jim proč, a pokud mají všech pět pohromadě, pochopí to. Můžete si přece doma upéct mnohem zdravější varianty, i když samozřejmě babiččiny koláčky nemůže nahradit nic, co si budeme :D. Alkohol se dá nahradit taky něčím jiným. Ovšem, když si sem tam jednou za čas takhle „zahřešíte“, nic se nestane.

Tělo už je zvyknuté na nějaký režim a tenhle jeden den ani nějak neovlivní vámi započatou cestu. Jenže pokud si takhle „zahřešíte“, musíte mít opravdu silnou vůli, protože to množství cukrů a vše těch aditiv, která působí na vaši psychiku a vzbuzují ve vás další nutkání zasytit žaludek, s vámi mohou zatočit, a vy si další den třeba řeknete:

„Tak si dám ještě jeden den pauzu, koupím si čokoládu. No co, nic se nestane.“

A z vlastní zkušenosti vím, že se to pak takhle vleče, až zase podlehnete tomu vábení všeho nezdravého a skončíte tam, kde jste začali. Takže je to na vás. Na vaší vůli.

Ale není to jen o odříkání. Mnohdy zjistíte, že nová jídla, nové chutě mají něco do sebe a zamilujete si to.

 

Zvítěz nad hladem!

Je tolik způsobů, jak se můžete zbavit „pocitu hladu“, který se často ozývá, a to především večer. Hodně pijte, ať už obyčejnou vodu nebo 100% džus či kvalitní čaje. Tak snadno zasytíte žaludek a můžete tak lehce zahnat chuť na něco mlsného. Když dostanete chuť na sladkého, sáhněte místo cukrovinek na ovoce. Nejen že vás příjemně zasytí, navíc fruktóza v nich obsažená je určitě lepší než ty nezdravé cukry v oněch dobrůtkách.

Blíží se navíc Vánoce a to teprve bude ta pravá zkouška ohněm! Plno dobrot, cukroví, bramborový salát, všude jen smažené, vánoční trhy … jak už jsem uváděl výše, pokud víte, že když si takhle zahřešíte a nebudete mít pak problém se vrátit do zaběhlých kolejí vámi počaté cesty, tak si dejte, neomezujte se, ale zase s mírou.

 

Závěrečné zhodnocení

Tak to by asi tak k bylo k mému pohledu na celou věc. Určitě mnozí z vás nemusí s něčím souhlasit, mají třeba na to svůj pohled a i z vlastních zkušeností mají jiné výsledky. Neberu vám to, to je jen dobře. Diskuze musí být. Každé tělo přeci funguje trochu jinak, každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo spaluje rychleji, jiný zase vydrží déle dělat nějakou fyzickou aktivitu. Je to individuální a vždycky bude. Poznejte tak svoje tělo, zjistěte svoje limity. Je to strašně důležité.

V tomhle díle jsem se jen snažil zhodnotit diety, můj názor na ně a přiblížit vám i něco z vlastní zkušenosti s nimi. Dalším díl bych však rád věnoval různým typům diet, ať už těm, které mají nějaký význam a logiku a jsou mnohdy i profláklé, tak i těm, jenž jsou absolutně nepochopitelné a člověk až nad nimi pomalu nevěřícně kroutí hlavou.

Já se tedy s vámi loučím, doufám, že se vám článek líbil a budu rád za jakoukoliv odezvu. Mějte se nádherně!

 

Autor: Lukáš