VŠUDE KOLEM NÁS JENOM ZDRAVÝ SVĚT? Díl 1.

JEDINĚ MŮJ NÁZOR JE TEN NEJSPRÁVNĚJŠÍ!

 

V první řadě Vás všechny vítám u této série, ve které bych se rád pustil do tématiky ZDRAVÉ STRAVY a vše s ní spojeného. Doufám, že se vám tento formát a obsah bude zamlouvat, třeba i odlišností a osobitostí, kterou se chci zde prezentovat. Moje názory budou určené především úplným začátečníkům = lidem, co se do této tématiky teprve dostávají a seznamují se s ní. Myslím si však, že i zkušenější jednotlivci zde můžu najít něco nového a pro ně třeba i užitečného.

Nebudu vám nic nalhávat, nejsem žádný nutriční odborník a specialista na tuhle konkrétní oblast, ale proto, abych tak nějak věděl, co je správné jíst, kdy a co do stravy zařazovat a kdy naopak ne a jak je to i s pohybem, opravdu nepotřebuju být nějaký světoznalec. Určitě však berte dost věcí s rezervou. Sám jsem vyzkoušel mnoho diet, různých kombinací s různými výsledky, takže se s Vámi chci podělit především o své vlastní zkušenosti a svůj pohled na celou věc a „trendy“ dnešní doby.

Takže neotálejme a s chutí se pusťme na úplně první téma, které bych zde rád probral a tím je prezentování „zdravého lifestylu“ na Internetu.

 

Můj Názor = PRAVDA

Ano, někdy to opravdu tak může působit, v dnešním světě mocného INTERNETU jsme přímo přehlceni informacemi a nedokážeme to jejich velké množství úplně vstřebávat, tak jak bychom třeba měli, tedy rozhodovat se, co je PRAVDA a co NENÍ. Ti říkají tamto, ti to zase odsuzují, další doporučují jinou metodu …

„Tak co je tedy správné?“

„Která cesta mi přinese tížené výsledky?“

„Opravdu mají pravdu?“

 

Často si všímám, že na internetových blozích, a což je v dnešní době dost trendy, především na Instagramu, se najde mnoho „odborníků“, kteří spouští své vlastní účty ideálně propojené právě s nějakým svým blogem, ve kterých „hustí“ do lidí své názory, které jsou podle nich ty NEJLEPŠÍ a JEDINÉ SPRÁVNÉ. No co nazbyt, najdou se mezi námi tací, co tyto lidi následují (nejlépe jim hodí „follow“) a věří všemu, co publikují. „Vždyť má přeci tolik followerů, takže musí mít určitě pravdu.“ Ovšem být další ovečkou je často to nejsnadnější řešení, nejméně náročné a bolestné. Jednoduše přijmeme pravdu většiny a nepřemýšlíme nad problémem.

Moje rada, než si tedy najdete toho svého správného blogera, instagramový účet s tématikou zdravé stravy či „specialistu na výživu nějakého webu“, tedy zní:

  1. Zkuste si projít články či recenze dotyčného a racionálně o nich popřemýšlet. „Má dotyčný/á opravdu pravdu?“
  2. Srovnávejte ho/ji s ostatními blogery, zjistíte, na čí straně je kvalita a sami se zkuste rozhodnout, kde je pravda.
  3. Sami si o daném problému něco hlouběji vypátrejte, shromažďujte data a porovnávejte je. Uvidíte, dříve či později zjistíte, kde je zakopaný pes.

 

Držte se téhle metody a výsledky máte zaručené!

Opravdu velice mě iritují ať už třeba i články, ve kterých Vám nadiktují přesný harmonogram toho, co musíte udělat, abyste žili zdravě, dosáhli tížených výsledků a ještě k tomu nejlépe něco shodili. Upřímně, napsat něco ve stylu:

„důležité je nepřekročit denní limit kalorií, pak je vše špatně“

„pohyb, pohyb, pohyb!“ 

„jídlem vše nezměníte...“ 

No asi takhle … každý jsme jiný, každé tělo reaguje jinak, takže to, že se budete držet nějakých zaběhlých praktik, automaticky ještě neznamená lepší výsledek. Může se to stát, ale sám z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak ve většině případů není.

Dejte jednoduše v první řadě NA SEBE! Zkoušejte, experimentujte, sami časem zjistíte, co a jak. Které jídlo je OK, se kterým je problém, co mi svědčí při pohybové aktivitě a co zase třeba ne. Více se do této tématiky pustím v jednom z mých dalších témat, zde jsem to opravdu jenom hrubě nastínil.

Ale vraťme se zpátky k podstatě věci. Pokud opravdu narazíte na podobný účet či blog, kde tyhle „zaručené metody“ uvidíte, prověřte si to, přemýšlejte na tím … nevím jak lépe bych to shrnul, než tímhle anglickým pojmenováním:

„Don’t believe everything you see on the internet.“

 

Opravdu je to tak hrozné?

Ne, zdaleka není! Většina blogerů a instagramových uživatelů se opravdu snaží o kvalitní příspěvky a „content“ a podřizují tomu maximum. Vycházejí z vlastních zkušeností, snaží se ostatní motivovat a přimět je zamyslet se trochu nad sebou. S tímhle pohledem na věc určitě naprosto souhlasím a PODPORUJU HO!

Nechci tedy házet všechny do jednoho pytle, chci pouze upozornit na to, že se tady stále vyskytují jedinci, kterým opravdu v první řadě nejde o druhé, o to, s čím tam vlastně jejich sledující přišli, ale o to, aby sami měli co nejvíce těchto „následovníků.“ Což je ŠPATNĚ!

 

Slovo na závěr

Jak už jsem několikrát vzpomenul. Pokud opravdu potřebujete někoho, kdo vám třeba můžete být v úplných začátcích inspirací, motivovat vás v téhle nastolené cestě, tak dávejte především na zdravý selský úsudek. Nežeňte se hned za někým, kdo má tisíce a tisíce sledujících a jeho články jsou třeba i úspěšné. Kvantita totiž automaticky ještě neznamená kvalitu!

Je zde tolik malých uživatelů, kteří to dělají s láskou, mají krásné a čtivé blogy a při tom třeba kvantitou strádají. Ti mnohdy stojí za větší pozornost!

No nic, snad se vám tenhle můj pohled na věc aspoň trochu líbil. Hlavní je, abyste se nad tím, co zde prezentuji, opravdu zamysleli a sami si z toho vzali to nejdůležitější.

Budu se opět těšit u dalšího tématu, ve kterém bych si chtěl posvítit na trendy fitness a cvičení a hlouběji se s vámi podělit nejen o vlastní zkušenosti.

 

Autor: Lukáš