Říká vám něco? Osmotické sušení aneb progresivní a inovativní sušení ovoce

Říká vám něco? 6. DÍL

Osmotické sušení aneb progresivní a inovativní sušení ovoce

 

Co se z článku dozvíte?

Co vám nejspíše hned problýskne hlavou, při čtení názvu tohoto článku je něco ve stylu: „co to tedy může být to osmotické sušení? A jaké jsou jeho výhody?“

V tomto článku bych Vám proto chtěl ukázat benefity této metody sušení, trošku blíže Vás seznámit s celým tímto procesem a především se zaměřit na finální výsledky, které tímto způsobem vznikají, především tedy na sušené ovoce. To je mimochodem k dostání i na našem e-shopu, což je na zdejším trhu úplná rarita.

Tolik asi k seznamovacímu úvodu, který vás snad nahltal k tomu, abyste si celý článek dočetli až do konce a dozvěděli se tak něco nového. Nebudeme to zdržovat a pojďme na to …

 

Co to vlastně je osmotické sušení?

Pro úplný začátek a trochu nutného přehledu. Víte že hlavní příčinou, proč se ovoce a zelenina tak moc kazí, je vysoký obsah vody, kterou v sobě obsahují? Ke zvýšení sladkosti těchto druhů ovoce a zeleniny bylo vyzkoušeno mnoho metod a jejich kombinací. Osmotické sušení je jednou z nejvíce zajímavých a inovativních. Tento proces je totiž upřednostňován před ostatními kvůli zachování většího počtu vitamínů, minerálů, barvy a chuti v těchto surovinách.

Osmotické sušení je ovlivněno několika faktory, jako je například osmotický tlak, koncentrace rozpuštěné látky, teplota, čas, velikost, tvar a kompaktnost dané suroviny. Kvalita osmoticky sušených produktů je ve srovnání s produkty z konvenčního sušení lepší a smrštění suroviny je daleko menší.

 

Celý proces sušení

Nejprve se rozmrazí ovoce, po rozmrazení se do něho přidá glukózo-fruktózový sirup nebo koncentrát z jablečné šťávy. Takhle následně zůstane celé suroviny po 2-4 dny, kdy dojde k přírodní osmotice (molekuly vody jsou nahrazovány těmi ze sirupu). Tímto procesem se ovoce následně stává sladším, aniž by do něj musel být přidáván cukr. Po tom všem se ovoce vysuší, aby v sobě mělo požadovanou vlhkost.

Tento proces tak tedy zabraňuje vysychání, protože tato metoda odepírá buňce vlhkost, kterou potřebuje pro svůj růst.

 

Pro porovnání. Vpravo jsou osmoticky sušené meruňky a vlevo konvenčně sušené.

 

Jaké jsou výhody osmotického sušení surovin?

Osmoticky sušené ovoce, dokonce i zelenina, mají mnoho zajímavých výhod. Jednou z nich je svěží a šťavnatá chuť, která je více podobná čerstvému ​​ovoci a zelenině, než konvenční či kandované podobě sušení.

Tyto výsledné suroviny si také udržují svůj přirozený vzhled, jemnou strukturu a atraktivní barvu. Co je však hlavní je, že si zachovávají většinu nutričních hodnot, které má jejich čerstvá podobo, a to celkem po dlouhou dobu.

Osmotické sušení by mělo zlepšovat nutriční, funkční a organoleptické vlastnosti finálního produktu a měly by být zřetelná větší smyslová podobnost mezi přírodní podobou a finální podobou po osmotickém sušení.

Hlavní výhodou je také redukce procesu výrobu, tedy nižší teplota, sladší nebo slanější chuť dehydratovaného produktu, snížení spotřeby energie o 20-30 % a kratší doba celkového sušení.

 

Kde se dají tyto produkty vůbec využít?

Zajímavé vysušení a nízká přítomnost vody v osmoticky sušených produktech jsou ideální volbou pro výrobky, které vyžadují delší a stabilnější trvanlivost.

Osmoticky sušené ovoce i zelenina proto mají širokou škálu využití v těch nejrůznějších a nejkreativnějších způsobech a hodí se proto třeba do: zmrzlin, krémů, cukrovinek či svačin.

Není proto od věci je využít v průmyslech, jako jsou: pekařství, mlékárenství a další potravinářské průmysly. Jsou totiž považovány za přísady, které dodají konečným potravinám tu správnou přidanou hodnotu.

Jejich přidání do čokolád, sušenek, zmrzliny, pečiva atd. totiž přispívají k lepší chuti a vizuálnímu efektu, ale také vyšší nutriční hodnotě, které se následně dostane tomuto finálnímu produkt.

Vzhledem k mimořádné funkční a smyslové vlastnosti tohoto typu sušení, se otevírá celá řadu nových způsobů aplikace v potravinách v zpracovatelském průmyslu.

 

 

Závěrem

Pokud jste až doposud o tomto typu sušení nikdy neslyšeli, tak pevně doufám, že Vám tento článek nějakým způsobem pomohl k tomu, abyste se o tomto inovativním způsobu sušení něco málo a základního dozvěděli.

Osmotické sušení ovoce či zeleniny je opravdu cesta budoucnosti, která by klidně postupně mohla plně nahrazovat konvenční sušení.

O jejich nesmírných výhodách už jsem se částečně zmínil v článku, ať už to je zachování chuti, barvy, vůně, ať už je to přírodní a přirozená cesta bez přidávání konzervantů a aditiv či i menší provozní náklady na jejich výslednou podobu.

Pokud jsme vás tedy tímto článkem aspoň trochu navnadili, budeme moc rádi, pokud si osmotické ovoce zkusíte zakoupit přímo u nás. Zatím Vám nenabízíme extra velký výběr, ale jahody, meruňky i višně jsou samy o sobě dost velkým lákadlem, kterému se jen stěží odolává.

Tolik asi k této metodě, o které jsme určitě neslyšeli naposled, a která se nám v blízké době bude připomínat častěji a častěji …

 

Autor: Lukáš